TELEFON :

0543 507 59 89

E-POSTA :

info@ilsevenakademi.com

aile-danismanligi

Aile Danışmanlığı Nedir?

0 Comments

Aile danışmanlığı, aile ilişkilerinde oluşabilecek olası sorunların tespiti ve çözümü açısından oldukça önemlidir. Aile danışmanlığı almak için belirli bir sebebinizin olmasına da gerek yoktur. Bazı durumlarda aile ilişkileri dönemsel olarak sarsıntılara girebilir veya kişilerin iç dünyalarında birtakım aile odaklı sorunlar da olabilmektedir. Bunların tespiti ve sorunların çözülmesi için yapılması gerekenler aile danışmanlığının temel konuları olmaktadır.

Aile danışmanlığı sadece eşleri merkez almaz ve bu hizmete çocuklar da dahil olabilmektedir. Birçok sebep aile ilişkilerinin bozulmasına neden olabilmektedir ancak bazı sebepler de tek taraflı olup hatta kişinin kendi içerisinde yaşadığı problemler dahi esas sorun olarak karşımıza çıkabilir. Bu aşamada sorun tespitinin yapılması ve tarafların bazen de kişinin kendisinin bu danışmanlığı düzenli olarak alması çözümü getirebilecektir.

Aile danışmanlığı nedir ve nasıl yapılır merak edilse de aile danışmanlığı herkesin yapabileceği bir şey değildir ancak aile danışmanlığı almak isteyen herkese bir aile danışmanına başvurabilmektedir. Aile danışmanlığı hizmeti ile aile ilişkileri genel bir çerçevede ele alınır ve bu sayede olası sorunların çözümlerini en kısa sürede sağlayabilirsiniz. Özellikle çiftlerin boşanma veya evlilik durumlarında tercih ettiği aile danışmanı çok daha geniş bir alana hizmet etmektedir ve bazı durumlarda yakın akrabaların da aile danışmanlığı esasına dahil olabilmesi mümkündür. Bu durum soruna bağlı olarak değişim göstermektedir.

Aile Danışmanı Olmak İçin Neler Gerekir?

Aile danışmanı olmak için gereken şeylerden biri lisans mezunu olmaktır ancak her bölüm için de geçerli değildir. Aile danışmanlığı sertifikası alarak aile danışmanı olarak çalışmak isteyen kililer çocuk gelişimi bölümünden mezun olmalıdır. Buna ek olarak sosyoloji, tıp, psikoloji ve hemşirelik gibi alanlardan mezun olan kişiler de aile danışmanı olabilmektedir. Elbette bu eğitimlere ek olarak aile danışmanlığı eğitimine katılıp sertifika alınmalıdır. Bu resmi bir sertifika olmalıdır ve bu sayede kişi bir aile danışmanı olarak birçok yerde çalışabilmektedir.

Aile danışmanlığı oldukça hassas bir meslektir ve bu alanda çalışan herkes fazlaca bilgili olmalıdır. Özellikle aile sorunları ayrıntılı bir biçimde incelenmelidir ve kişide olması gereken birtakım özellikler de bulunmalıdır. Bir aile danışmanı muhakkak kendi değerlerini dışarıda bırakmalı ve kişilerin var olan değer algılarını kabul etmelidir. Önemli olan ailedeki esas problemi çözmek ve kişilerin gelişimi için düzenli seanslar gerçekleştirmektir. Kişilerin birbirini anlayabilmesi sağlanmalıdır. Görüş ayrılıklarının mümkün olduğu kabul edilmelidir ve çiftlerin de bu görüş ayrılıklarına rağmen birbirlerini anlamaları amaçlanmalıdır. Aile danışmanlığı çiftleri barıştırmak üzerine bir algı kurmamalıdır ancak kişiler için en uygun olan ve sonucunda onları en memnun edecek şey ne ise buna odaklı bir danışmanlık gerçekleştirilmelidir. Aile danışmanlığı eğitimi de bunları amaçlayarak aslında kişilerin günün sonunda seanstan mutlu ve birçok şeyi algılayabilmiş olarak ayrılmasını amaçlamaktadır.

Aile Danışmanı Neler Yapmalıdır?

Aile danışmanlığına katılan kişi tek bir kişi ise bu ona odaklı bir danışmanlık süreci yönetileceği anlamına gelmemektedir. Sorun tespiti yapılırken sonuna sebep olan kişiler ile de görüşmek aile danışmanlığı açısından oldukça önemlidir. Konuya ve olaylara bağlı olarak yakın aile üyelerinin dahi dinlenmesi gerekebilmektedir. Ancak bazı durumlarda sorunlar iki kişi arasında olup hatta somut sorunların olmaması dahi mümkündür. Bazı durumlarda kişilerin kendi içerisindeki problemleri de aile danışmanlığı gerektirebilir ve aile içerisindeki ufak bir söz veya davranış da ciddi problemeler yol açabilmekledir.
Aile danışmanlığı, Aile danışmanlığı nedir, Aile Danışmanı Olmak İçin Neler Gerekir?, Aile Danışmanı Neler Yapmalıdır?...

Önemli olan bu sorunların tespiti iken aile içerisindeki herekse de psikolojik bir destek sağlamak odlukça önemlidir. Aile üyeleri ilk aşamada birbirlerini anlamalı ve farklı bir bakış açısı geliştirebilmelidir. Bunun sonrasında birbirlerine karşı daha anlayışlı yaklaşmaları tartışma konusu veya konularından bağımsız olarak gereklidir. Bütüncül bir yaklaşım tüm ailenin huzuru açısından destekleyici olacaktır.

Aile danışmanlığı seansları duruma göre uzayabileceği gibi net bir seans sayısı vermek de mümkün değildir. Önemli olan sorunun çözümüdür.

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.