TELEFON :

0543 507 59 89

E-POSTA :

info@ilsevenakademi.com

Depresyon

0 Comments

Depresyon çökkün duygu durumudur. Çökkün duygu durum ve kişinin daha önce ilgilendiği etkinliklerden ilgisini çekmesi, artık zevk alamaması, depresyonun önemli belirtileridir. Kendisini ve içinde bulunduğu çevreyi bomboş, anlamsız, zevksiz, değersiz hissedebilmektedir. Bu durum ruhsal bir acı gibi tanımlanabilmektedir. Kişiler artık ağlayamadıklarından yakınmaktadırlar. Enerji kaybı, okul ve iste başarısızlıklar, sorumlulukları yerine getirememe, yeni islere girişmekte isteksizlik, uykusuzluk, sabah erkenden uyanma, gece uykunun bölünmesi ve sorunları akıldan çıkartamama, cinsel alışkanlıklarda değişiklikler ve iştah değişiklikleri sıklıkla görülür. Bazen kişiler yaşamı ve kendilerini değersiz hissedebilirler, ölümü, kendilerine zarar vermeyi düşünebilirler. Bu da depresyonun ve çökkün duygu durumunun bir belirtisidir.Depresyon tedavi edilebilen bir durumdur. Tedavi sonrasında kişiler bu duygu ve düşüncelerinde düzelmeyi yaşamaktadırlar.

Eğer depresyon teşhisi konulmuşsa, bunun neden kaynaklandığını merak edebilirsiniz.Gerçek şu ki; herkes depresyona girebilir.Depresyonla başa çıkabilmenin ilk aşaması; depresyonun ne olduğunu, sizi nasıl etkilediğini ve nelerden kaynaklandığını bilmektir.

Hemen her gün ve günün büyük bir kısmında gözlenen çökkün bir duygu-durum halini yaşamaktır. kendini mutsuz, ağlamaklı, kederli hissetmek gibi, ilgi ve zevk almada azalma (daha önce keyif alınan işler, hobiler ve alışkanlıklardan artık hoşlanmama,mecburen yapma hali, kilo kaybı ya da alımı ( bir ay içinde vücut ağırlığının %5 `inden fazlasının artması ya da azalması) ya da hemen her gün iştahta artma ya da azalmanın olması.Hemen her gün uykusuzluk ya da aşırır uyku hali. olağan beyinsel ve vücutsal işlevsellik, hareketlilik halinde azalma ya da huzursuzluk (oturmayı veya yatmayı yeğleme ya da sıkıntıdan yerinde duramama),halsizlik, yorgunluk hisleri, daha önceki günler kadar enerjik hissetmeme.kendini değersiz hissetme, küçük görme, kendini beğenmeme,suçlu ya da günahkar hissetme hali. Tekrarlayan ölüm düşünceleri, intihar planları veya eylemlerinin varlığı.

Bu belirtiler kişiden kişiye değişebilir. Fakat; eğer bu belirtilerden bazılarını 2 haftadan fazla bir süredir hissediyorsanız, ve bu hissiyat artık günlük yaşamınıza müdahale ediyorsa, depresyona girmiş olabilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.