TELEFON :

0543 507 59 89

E-POSTA :

info@ilsevenakademi.com

Doğum Koçluğu

0 Comments

Doğum Koçluğu Nedir

Her insan belli evrelerde bazı zorluklarla karşılaşabilmektedir. Kadınlar için bu daha da stresli bir süreçtir. Özellikle hamilelik sürecinde kadınlar normal bir güne nazaran daha stresli olurlar. Bunlar çoğu kadında olan bir süreçtir. Hamilelik öncesi ve sonrası görülen duygusal ve fiziksel rahatsızlıklar doğum koçları yardımı ile en aza indirilir. Doğum koçluğu nedir, doğum koçu kimdir, doğum koçu ne iş yapar gibi sorular internet üzerinden sık sık aranan terimlerdir. Bu da aslında kadınların özellikle doğum öncesi ve sonrası desteğe ne kadar çok ihtiyaç duyduklarının en büyük göstergesidir. Doğum koçları, hamilelik süresince kadınların ne yiyip içebileceğini belirler, fiziki ve ruhsal sağlıkları için gerekli egzersizler yaparlar. Özellikle nefes kontrol egzersizleri ile kadınları doğum sürecine en iyi şekilde hazırlarlar. Yine doğum sonrası kadınların bebekler ile ilişkilerinin ne düzeyde olması gerektiğini, anne sütünün yararı konusunda kapsamlı bilgi verirler. Burada temel gaye doğumun en güvenli şekilde yapılmasına yarar sağlamaktır. Doğum koçu kesinlikle gerekli eğitimleri almış kişilerin olması gerekir.

Doğum Koçluğu Faydaları

Öbür isimleri Doula ve doğum destekçisi olan doğum koçları hamilelik süreci yaşayan kadın için en iyi desteği verir. Talimat ve zorunluluk ile değil öneri ile destek verir. İşte doğum koçu faydaları:

  • Hamilelik süresi içerisinde çeşitli ağrılar görülür. Genel olarak kadınlar bu süreçte sık sık ağrı kesici kullanırlar bu da onların sağlıkları için zararlı maddelerdir. Doğum koçları bu antibiyotiklerin kullanımını en aza indirtir. Tavsiye ve deneyim sonucunda kadınların bu sorunlarla farklı şekilde göğüs germesini sağlarlar
  • Çeşitli zamanlarda yapılan masajlar ile doğum sürecine hazırlık yapılır.
  • Doğum koçları sadece anne adayı için değil baba adayına da tavsiyeler yapar. Verile destek ile babanın da daha az stresli olunması gerektiği ve anneye gereğinden daha fazla ilginin gösterilmesi yönünde teşvik eder.
  • Anne doğuma en iyi şekilde hazırlatılır.
  • Yapılan nefes egzersizleri ile doğumda aşırı bir zorlanmanın önüne geçer

Kimler Doğum Koçu Olabilir

Doğum koçluğu eskiden beri toplumuzda var olan bir gelenektir. Özellikle eskiden daha önce doğum yapmış kadınlar o an hamilelik geçiren kadınlara deneyimlerinden tavsiyeler vererek hamilelik sürecinin en kolay şekilde geçmesini sağlarlar. Yine o zamanki ebeler de yine buna benzer bir görevi görürlerdi. Tüm bunlar doğum koçluğu için birer örnek olabilir. Günümüz insanı ise daha profesyonel bir yaşam sürerler. Bu da bu tür bir durumların daha uzman ekiplerle yapılması gerektiğini savunurlar. Doğum koçluğu eğitimi günümüzde üniversitelerin çeşitli alanlarında verilmektedir. Bunların yanında üniversitelerin destek verdiği sertifikaların alınması ile de yine doğum koçu olunabilir. Doğum koçu olabilmek için kesinlikle verilen derslerin başarılı şekilde anlaşılması ve o alanda girilen sınavlardan başarılı olunması gerekir. Tüm bu şartları yerine getiren bireyler doğum koçu olabilirler.

Sertifika İle Doğum Koçu Olunur Mu?

Sertifika ile doğu koçu olunur mu sorusuna verilebilecek en net cevap evet olunur. Son yıllarda çoğu insan kendini birçok alanda geliştirmek istemektedir. Bu da işlerinin daha profesyonel düzeyde yapılmasının önünü açar. Online eğitimler ile verilen derslerden başarılı olan bireyler doğum koçluğu sertifikası almaya hak kazanırlar. Online eğitim ile verilen sertifikaların yüz yüze eğitim ile verilen sertifikalardan hiçbir şekilde farkı yoktur. Öyle ki verilen sertifikalar üniversitelerin ilgili bölümleri tarafından ıslak imza atılmaktadır. Yine verilen sertifikalar sorgulanabilir özellikler de taşımaktadır. Fakat bunları yaparken iyi bir şekilde araştırma yapmanızda yarar vardır. Çünkü online eğitim veren siteler arasında az da olsa amacının dışına çıkmış siteler mevcuttur. Bunun için güvenli ve kaliteli bir adresten derslerin alınması gerekir. Doğum koçu olabilmek sınavlardan başarılı olma şartı taşır. Bu şartları yerine getiren bireyler doğum koçu sertifikası almaya hak kazanırlar.

Leave a Comment

Your email address will not be published.