TELEFON :

0543 507 59 89

E-POSTA :

info@ilsevenakademi.com

isaret-dili

İşaret Dili Nedir?

0 Comments

İşaret dili nedir sorusunun yanıtı şöyledir; işitme engelli kişiler ile onların dil ve işitme yeteneklerini kullanmayan konuşma arasında iletişim kurmak için jestlerin ve mimiklerinin hareketleriyle yapılan tüm işaretlere işaret dili denir. İşaret dilinin genel özellikleri şu şekildedir: Belli bir gramer yapısına sahip olmalı ve soyut kavramlar için aynı sembolleri kullanmalıdır. Beden dili soyut kavramlar için daha kullanışlı bir yöntemdir ve her ülkenin farklı bir işaret dili vardır.

İşaret Dilinin İletişim Türü

Dilbilimciler sözlü ve yazılı iletişimi doğal dil türleri olarak görürler. Bu hem soyut hem de uzun vadeli bir yaşlanma sürecinden ortaya çıktığı ve dikkatli bir planlama olmaksızın zaman içinde geliştiği anlamına gelir. İşaret dili, sözlü iletişim denilen beden dili ile karıştırılmamalıdır. Sağır toplulukların bulunduğu her yerde dilleri yararlı bir şekilde gelişmiş ve yerel sağır kültürlerin çekirdeğini oluşturmuştur.
Şu anda dünyada kaç tane işaret dili olduğu bilinmiyor. Her ülkenin genellikle kendi işaret dili vardır ve bazı ülkelerde birden fazla işaret dili kullanılmaktadır. Bazı işaret dilleri bir tür yasal hale gelirken diğer işaret dilleri hiçbir şeye sahip değildir. Dilbilimciler, doğal işaret dillerini, kendilerinden önceki diğer sistemlerden öğrenilen veya onlardan türetilen işaret dilleri olarak sınıflandırır. Bunun örnekleri, konuşulan kelimelerdeki manuel kodlar, ev işaretleri ve işaretlerdir.

İşaret Dili Öğrenme

İşaret dili denilince ilk akla gelen yol ders almaktır. İşaret dili öğrenmek istiyorsanız ders alarak öğrenmenin en iyi yollarından biridir. Genellikle yetişkin eğitim merkezleri veya diğer kamu merkezleri gündüz veya gece sınıfları sunulmaktadır. Nitelikli işaret dili öğretmenleri işaret dili becerilerinin çalışılmasına yardımcı olabilir. Ek olarak, kurslar yeni insanlarla tanışmak ve dilini yüz yüze görmek için mükemmel bir fırsat sağlar.
İşaret dilini öğrenme başka bir yolu da çevrimiçi dersler almaktır. Zoom çevrimiçi kurslarında kullanılan en iyi uygulamadır. Bir sınıfta olmak farklı insanlarla pratik yapma imkânı sunar. İşaret dilinde yeterlilik iş fırsatı sunarken, aynı zamanda iyi olarak kabul edilir.
İşaret dilini öğrenmenin bir başka yolu da özel ve nitelikli bir işaret dili öğretmenidir. Bu şekilde işaret dili daha hızlı öğrenilir. Ayrıca bireysel seanslar veya grup dersleri de tercih edilebilir. Kalabalık bir sınıf ortamında öğretimin yeterli olmadığı düşünülürse, özel öğretmen daha fazla olacaktır.
İşaret dili öğrenmek için bir diğer öneri ise video izlemektir. Önceden kaydedilmiş işaret dili kursu videoları işaret dili öğrenmek için faydalı araçlardır. Bazı kuruluşlar, özellikle dili doğru bir şekilde öğretmek için videolar oluşturur. İşaretlerin bir şekilde konuşulan dillere bağlı olduğuna dair yaygın bir yanılgı vardır. İşaret dili ile konuşulan diller arasındaki işleme benzerlikleri bu inanışın oluşmasına neden olmuştur. Tüm işaret dilleri, tüm diller gibi, onları kullanan kişiler tarafından geliştirilir.

İşaret dili eğitimi

 

Bir işaret dili olarak bazen konuşulan dillerden öğeler ödünç aldığından, tüm diller iletişim kurmak için diğer dillerden ödünç alır. İşaret dilleri, konuşulan dillerden ödünç aldıkları öğelerin şekil ve miktarı bakımından farklılık gösterir. Birçok işaret dilinde, işaret dili iletişimi için yazım kullanılabilir ve harfleri heceleyerek konuşma dili ödünç alınabilir. Bu durum, insanlar ve yerler için en sık kullanılan durumdur. Ayrıca şu anda belirli bir işareti olmayan kavramlar için bazı dillerde kullanılmaktadır.
Günümüzde kişilerin mesleklerinde eğitim almamaları olmaktan çıkmış olması kişiyi öne çıkaracak bir etkendir. Gelişiminde dünyanın evrimini takip etmeli ve her değişiklikten haberdar olmalısınız. Kendine yeni bir şeyler katmak zorundadır. İşaret dili eğitimi, bireylere veya şirketlere yardımcı olmak için geliştirilip kullanılabilecek bir eğitim türüdür. İşaret dili kursu arandığında bu öğretimi sunan birçok kurs bulunmaktadır. Bu nedenle kursu çok etkili bir şekilde bırakabileceğiniz ve sertifikaya güvenebileceğiniz kurs merkezlerini seçmeniz çok önemlidir.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.