TELEFON :

0543 507 59 89

E-POSTA :

info@ilsevenakademi.com

Kişisel-Gelişim-İçin-Yapılması-Gerekenler

Kişisel Gelişim İçin Yapılması Gerekenler

0 Comments

Kişisel gelişim için yapılması gerekenler bir sürece bağlıdır. Ancak kişinin gelişim öncesinde kendi durumunu tespit etmesi ve buna göre bir gelişim planının belirlenmesi önem arz etmektedir. Herkes bunu yapamayacağı gibi kişi bazı durumlarda nerede durduğunu ve kat etmesi gereken aşamaları da bilememektedir. Özellikle kişisel gelişim eğitimi bu nedenle önerilmektedir ve kişinin yapması gerekenleri algılayabilmesi, eksiklerini görebilmesi açısından önem arz etmektedir.

Hali hazırda kişisel gelişim tek bir metot üzerinden ilerlemez ve bazı durumlarda kişiye özel yöntemler de geliştirilmesi gerekmektedir. Kişisel gelişim eğitimi esnasında ilk olarak kişinin o anda durduğu konum ve durumunun tespiti yapılırken aslında kişinin potansiyeli hakkında da fikir edinilmektedir. Bu kişinin odluğu ve olacağı yolu belirlemek açısından önemli ir süreçtir. Yapılması gereken çalışmalar herkeste farklıdır. Herkesin eksik olduğu ve yeterli olduğu komular değişim göstermektedir. Bu da kişisel gelişimin oldukça kişiye özel bir durum olduğunu kanıtlar niteliktedir.

Kişinin Gelişim Öncesinde Durum Tespiti Yapmasının Önemi

Kişisel gelişimin ilk aşaması kişinin o anki halini tespit edebilmesidir. Nerelerde eksik olduğunu ve hangi konularda yeterli olduğuna dair bir tespitin yapılması önem arz etmektedir. Kişisel gelişim için ne yapılmalı sorusunun ilk cevabı da budur. Durum tespiti yaparken hatalar görülebilmektedir. Bu hataların başında ise kişinin kendisini tanımaması yer almaktadır. Kişi kendisini tam olarak tanımaz ise bu durumda durum tespiti yapılması da mümkün olmayacaktır. Bu nedenle kişi kendisini en objektif biçimde tanımak için kendisine özel bir zaman ayırmalıdır. Hatta kişinin hedeflerinin çok yüksek seviyelerde olması ve bu hedeflerin potansiyelden odlukça bağımsız ve hayalci bir aşamada olması durum tespitinin yanlış yapıldığını göstermektedir.

Kişisel Gelişimde Kişi Kendisine Ne Kadar Vakit Ayırmalıdır?

Kişisel gelişimde kişi doğru bir durum tespiti yaptıktan sonra buna uygun hedefler belirlemelidir. Bu hedeflere ilerlemek için ise kendisine gerekli vakti ayırmalıdır. Bu da oldukça öznel bir durumdur ve kişi bazında değişime açıktır. Özellikle kişisel gelişim için öneriler oldukça fazla olsa da bunların hangisine ne kadar süre ihtiyacınız olduğunun doğru bir biçimde belirlenmesi sizler için avantaj olacaktır. Kişi tüm ün çalışıyor ise kendisine ve kişisel gelişimine ayıracağı vakit tatil günleri ve gün içerisinde geri kalan zamanları olacaktır.

Özellikle bu süreçlerde düzenli olarak kitap okumak kişisel gelişim aşamasında herkes için oldukça faydalıdır. Kitap okumaktan kasıt yüzlerce sayfa olmayıp kişinin kendisine belirlediği oranda sayfa sayısını işe, okula giderken ya da günlük hayatında boş bulduğu herhangi bir vakitte değerlendirebilmesi oldukça önemlidir. Buna ek olarak fiziksel aktiviteler de kişinin gelişimini olumlu etkileyecektir. Bu da kişinin tercihine ve zevkine uygun olup birçok alternatif barındırmaktadır.

Bu süreçte eksik edilmemesi gerekilen şeylerin başında iletişim gelmektedir. İletişim hayatınızın bir parçası haline gelmelidir ve muhakkak iletişim alanınızı genişletmelisiniz. Yeni insanlar edinmek ve var olan insanlar ile doğru bir biçimde iletişim kurabilmek sizleri geliştirecek ve kişisel gelişiminize büyük bir katkı sağlayacaktır.

Kişisel Gelişim ve Eğitim

Kişisel gelişim konusunda eğitim almak gelişiminizi olumlu etkileyecektir. Kişisel gelişim eğitimini öncelikle kendiniz için almanız kendinizi ve hedeflerinizi belirlemeniz açısından oldukça önemlidir. Aynı zamanda bu yolda neler yapmanız ve ne kadar sıklık ile yapmanız gerektiği de bu açıdan oldukça önemlidir. Tüm bu ayrıntıları kendi başınızı edinebilmeniz pek mümkün değildir ve kişisel gelişim eğitimleri de bu nedenle vardır. Bu eğitimler hayatınızı olumlu bir yöne sokarak önce kendinizi keşfetmenizi ve sonrasında çevrenizi de olumlu olarak etkilemenizi sağlayacaktır.

Bu eğitimler yüz yüze veya uzaktan olabildiği gibi kendinize en uygun olanı da seçebilirsiniz. Kendinizi bulma ve geliştirme yolculuğundaki en önemli adımı atmak için kendinizi tanıyabilir ve eğitim sayesinde gelişiminizi kalıcı bir hale getirebilirsiniz. Engellerin vatlığını tespit etmek ve bunlar ile baş edebilmek için kişisel gelişim eğitimleri iyi bir adım olacaktır.

Leave a Comment

Your email address will not be published.