TELEFON :

0543 507 59 89

E-POSTA :

info@ilsevenakademi.com

Özgüven

0 Comments

Özgüven kişisel bir özelliktir, yaşamla ilgili sorunlarla, karşımıza çıkan engellerle gerçekçi bir şekilde mücadele etmemizi sağlar ve zorluklara dayanmamızı kolaylaştırır. Özgüven, yaşama gücüne sahip ve mutlu olmaya layık bir kişi olma deneyimidir.
Özgüven insana güç verir, enerjisini artırır ve daha fazla çaba göstermeye özendirir.

Özgüvenimiz olmadığında üzerimize düşen görevlerimizi yapabilme yeteneğimizden emin olamayız. İhtiyacımız olan beceriye ve deneyime sahip olduğumuzu bildiğimiz halde endişeleniriz. Karar vermemiz, inisiyatif kullanmamız veya yeni insanların işin içine dahil olması sizi rahatsız ve huzursuz eder.

Bazen de aşırı bir güven duygusu içinde oluruz, sınırlarımız olduğunu kabul etmek istemeyiz. En iyiyi bizim bildiğimizi düşünürüz, önerileri göz ardı ederiz, bize yardım etmek isteyenleri de genellikle reddederiz.

Olması gereken düzeyde bir özgüvene sahip bulunduğumuzda, en iyi için çaba göstereceğimizi ve kabul edilebilir bir sonuç ortaya koyacağımızı bilerek işleri ele alırız. Bir işi yapamadığımızda mazeret üretmek yerine yeniden denemeye başlarız. Hatalarımızı dert etmek yerine onlardan ders almasını becerebiliriz. Özgüven hedeflerimizin peşinden giderken bize güç verir. Başarılarımızla doyum ve rahatlık hissetmemize izin verir..

Özgüven herkes de var olan bir kaynaktır, deneyimlerimizin oluşturduğu duygular bu kaynağı şekillendirmektedir. Özgüven seviyenizin hangi durumda olduğunu anlamanız için şu soruları kendimize sormalıyız.

Kendimize en çok güvendiğimiz zamanlar hangileridir?
Yeteneklerimizden emin olduğumuz durumlar nelerdir?
Kendimizi en rahat hissettiğimiz durumlar nelerdir?
Karşısında özgüvenimizin en yüksek olduğunu düşündüğümüz insanlar kimlerdir?
Niçin?
Bize özgüvenimizi artıracak ne söylüyorlar veya ne yapıyorlar?
Ne zaman kendimize olan güvenimizin en düşük olduğunu hissediyoruz?
Hangi insanlar ve hangi durumlar bizim kendimizi güvensiz hissetmemize neden oluyor?
Söylenen ya da yapılanlar nelerdir?
Özgüven, geliştirilebilir, arttırılabilir, güçlendirilebilir. Özgüven eksikliği bir kader değildir. Siz değişime hazır olun, gelişim, iletişim ve başarıyı kontrol altına alın.

Leave a Comment

Your email address will not be published.