TELEFON :

0543 507 59 89

E-POSTA :

info@ilsevenakademi.com

Stres nedir

Stres nedir

0 Comments

Şehirleşme ve teknolojiye yöneliş arttıkça insanların hayatı daha çok değişime uğramıştır. Eskiye nazaran dünya ile daha çok içli dışlı olmamız bu değişimlerin yaşanmasındaki en büyük etkendir. Stres de buna benzer bir durumdur. Stres her insanda var olan bir gerçekliktir. Kimileri bununla daha çabuk mücadele ederken bazılarında ise bu daha geç olabilmektedir. Stres kişiye ruhen ve fiziken kötü bir etki yapar. Bireyin o an farklı bir şey ile ilgilenmesine ya da tam olarak odaklanmasının önüne geçer. Özellikle belirsizlik gibi durumlarda stres sıklıkla görülür. Çoğu insanda görülen bir rahatsızlık olduğu için arama motorlarında stres nedir gibi sorular sık sık aratılmaktadır. Özellikle belli dönemlerde ortaya çıkan stres bireyi davranışlarına birebir etki yapmaktadır.

Stres belirtileri

Stres belirtileri vücudun çeşitli bölgelerinde hissedilebilir ve duyumun yoğunluğuna bağlı olarak paniğe neden olma özelliğine sahiptir. Yoğun stres, bir kişinin duygularını, bilişini ve fiziksel duyularını etkileyebilir. Bütün bir gün yoğun kaygı, endişe ve heyecanla geçen bir başka tanıdık rahatsızlığı da tetikleyebilir. Uzun süre stresten kurtulamayan kişilerde anksiyete bozukluğu görülür ve bir döngü oluşturarak tekrar strese neden olabilir. Aslında çağımızın en ciddi hastalıklarından biri olan kaygı; çocuklarda, gençlerde, yetişkinlerde ve yaşlılarda görülebilmesi, bir duygu durum bozukluğu olduğuna işaret eder. Stres bazen kaygıya neden olsa da bazen kaygı belirtisidir. Özellikle uzun süreli kaygı ve endişe zamanla kronik stres bozukluğuna yol açabilir. Stres belirtileri ortaya çıkmadan önce stres belirtilerine neden olan stresin kaynağına bakmak gerekir. Bu duruma genellikle kaygı, korku, heyecan ve travma neden olur. İnsanlar mümkün olduğunca daha kötü hissederler ve bilişsel süreçler fiziksel belirtilerle ifade edilir.

Stres belirtileri kendi döngülerini oluşturur ve insanlara sürekli bir rahatsızlık hissi verir. İnsanları rahatsız eden, sosyal ve kişisel yaşamı olumsuz etkileyen fiziksel belirtiler şunlardır: Ateş basması, yüzde kızarıklık, baş ağrısı, aşırı terleme, kas seğirmeleri, ishal, ani yüksek tansiyon, hızlı kalp atışı, diş gıcırdatması, baş dönmesi. Stresin psikolojik belirtileri şu şekilde sıralanabilir: Ani duygu değişimleri, Kendini sürekli dinleme (sürekli stresli durumlar yaşama), güçsüzlük/yorgunluk duyguları, endişe ve kaygı, uykuya dalamama, uyku bozukluğu, sosyal yaşam aktivitelerine katılma isteksizliği, asabiyet, konsantre olma güçlüğü, duygusal açlık veya iştahsızlık. Stres belirtileri; zihinde tekrarlayan stresli durumlar olarak kendini gösterir ve zihinsel ya da fiziksel olarak başlayan belirtiler başka belirtilere yol açar. Psikolojik belirtiler de insanları içinde bulundukları durumdan çıkamayacaklarını hissettirebilir, çünkü stres insanları bir döngüye düşürür.

Belki de stres ve stresle başa çıkmanın en iyi yollarından biri yalnız olmadığınızı bulmaktır. Stres, kendi sesinizi dinlemenize yol açabilir ve size kurtulamayacağınızı düşündüğünüz bir duygu verebilir. Bu his aynı zamanda stresin neden olduğu kronik stres ve anksiyete bozukluklarına da yol açabilir. Stres kaynaklı güçlü engellerin yarattığı gerginlikten kurtulmak için aynı deneyimi yaşayan kişilerle iletişime geçerek yalnız olmadığınızı ve stresin herkesin hayatında var olduğunu görebilirsiniz.

Stresle başa çıkmanın yolları

Stres ne demek sorusunun cevabı davranışlarınız ile uyuşuyor ise stresle başa çıkmanın yollarını bulmalısınız. Stresle başa çıkmak, kötü koşullardan kurtulma veya üstesinden gelme çabasıdır. Çoğu insanın stresle başa çıkmak için kullandığı yöntemler onlara daha çok zarar verir. Genelde bireyler baskı altındayken çözüm üretmek yerine ne kadar kötü olurlarsa olsunlar değişmeyeceklerini düşünürler. Olayları düşündüklerinden daha büyük yaparlar. Bu onları çaresiz hissettirir. Çaresizlik içinde insanlar çareler ararlar, “Stresten nasıl kurtulurum?”.

Eğer doğru terapisti ve profesyonel desteği bulamazlarsa, yanlış yollar deneyebilirler. Sigaraya başlamak, alkol almak, uyuşturucu kullanmak, reçetesiz satılan ilaçlar ve aşırı yemek gibi davranışlar örnek olabilir. Ancak, beklentilerin aksine, bunlar artan baskıya neden olabilir. Başkalarının senin hakkında ne düşündüğünü daha çok önemsiyorsunuz. Başkalarının eylemlerinin mutluluğunuzu etkileyeceğini düşünüyorsunuz. Ancak enerjimizi başkalarını değiştirmek yerine kendi düşüncelerimizi değiştirmeye harcarsak, o zaman çok iyi olacaksınız.

Leave a Comment

Your email address will not be published.